INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Daniel Hoffmann  

 
 
1701-12-28 - 1766-07-19
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hoffmann Jan Daniel (1701–1766), historyk, konrektor gimnazjum elbląskiego. Ur. w Toruniu 28 XII, był synem Samuela i Anny Freyberg. Pochodził z uboższych warstw mieszczańskich. Kształcił się początkowo w gimnazjum toruńskim, które ukończył w r. 1723 wygłoszeniem publicznej mowy De musis peregrinantibus. W następnych latach studiował filologię, historię, filozofię i teologię na uniwersytetach niemieckich: w Wittenberdze, Jenie (1725) i Lipsku (1726). Po studiach wrócił do Torunia, gdzie początkowo dawał prywatne lekcje języka polskiego. W r. 1732 objął funkcje nauczyciela gimnazjum z tytułem «collega primus». Od r. 1745 prowadził w gimnazjum toruńskim lektorat języka polskiego. W r. 1746 Rada Miejska Elbląga powołała H-a na stanowisko konrektora tamtejszego gimnazjum. H. objął po świeżo zmarłym zasłużonym rektorze, Jerzym Danielu Seylerze, wykłady z filozofii i historii, uczył także wymowy i języka polskiego. W r. 1754 zorganizował H. w gimnazjum obchody z okazji 300 rocznicy przyłączenia Elbląga do Rzeczypospolitej. Oprócz licznych zajęć pedagogicznych oddawał się H. intensywnej pracy naukowej. Współpracował z wydawanym w Toruniu czasopismem naukowym „Thornische Nachrichten von Gelehrten Sachen”. Bibliografia jego prac obejmuje kilkadziesiąt pozycji. H. zajmował się historią regionalną (pozostawił szereg prac z dziejów Prus, zwłaszcza w czasach krzyżackich) oraz historią Polski. Prowadził także badania z dziedziny filologii polskiej – jedną z pierwszych jego prac była wydana w r. 1730 w Gdańsku rozprawka De originibus linguae Polonicae, w której polemizował z naiwnymi twierdzeniami wywodzącymi język polski wprost z greckiego lub perskiego. Do innych cenniejszych jego prac należy bibliografia druków dotyczących colloqium charitativum w Toruniu w r. 1645 (Synopsis historico-literaria colloqui charitativi Thoruniensis, Królewiec 1744), dalej przedruk katechizmu rakowskiego, rozprawy historyczne De imperio Piastorum in Polonia (Elbląg 1764), De Henrico de Hohenlohe magistro Ordinis Teutonici (Elbląg 1757) i in. Najznakomitszym jednak dziełem H-a była praca De typographiis earumque initiis et incrementis in Regno Poloniae et Magno Ducatu Lithuaniae (Gdańsk 1740), która stała się podstawą znanej monografii Jerzego Samuela Bandtkiego „Historia drukarń w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim”. H. zmarł w Elblągu 19 VII 1766 r.

 

Estreicher; Enc. Org.; Altpreuss. Biogr.; – Bandtkie J. S., Historia drukarń w Król. Pol. i W. Ks. Lit., Kr. 1826 I s. XIII–XIX; Bentkowski F., Historia literatury polskiej, W. 1814 I, II; Korpała J., Zarys dziejów bibliografii w Polsce, Wr. 1953; Małecki J., Jan Daniel Hoffmann, pierwszy historyk drukarstwa polskiego, „Warmia i Mazury” T. 4: 1958 nr 3 s. 25–7; Pomorze nowożytne, Pod red. G. Labudy i S. Hoszowskiego, W. 1959; Toeppen M., Die Elbinger Geschichtsschreiber und Geschichtsforscher, „Zeitschr. d. Westpreuss. Gesch.-vereins” T. 32: 1893; Tolckemit A., Elbingscher Lehrer Gedächtniss, Danzig 1753; Volckmann E., Das stadtliche Gymnasium zu Elbing, Elbing 1882 s. 20.

Jan Małecki

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.